Ulga rehabilitacyjna informacje…

ulga rehabilitacyjnaPoza ulgą na dziecko i Internet, które są najbardziej znane przez podatników i z pewnością najczęściej wykorzystywane przy deklaracjach rocznych istnieje jeszcze ulga rehabilitacyjna. Jak sama nazwa mówi mogą skorzystać z niej osoby niepełnosprawne, bądź tez osoby, które w świetle prawa osobą taką się zajmują. Dokładniej taka osoba niepełnosprawna musi być na utrzymaniu opiekuna, aby opiekun mógł z opisywanej przeze mnie ulgi rehabilitacyjnej. Ważne jest jeszcze to że dochód osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu nie może przekraczać 9120 zł. W 2011 roku jeżeli chodzi o wysokości ulg i zasady ich przyznawania to nie nastąpiło zbyt wiele zmian w porównaniu do roku poprzedniego. Po prostu rozszerzono trochę jej zakres przede wszystkim dotyczy to osób niewidzących i niedowidzących, które mają I lub II grupę inwalidztwa i korzystają z psa asystującego. Taki pies jest naprawdę dużym udogodnieniem i pomocą dla takich osób, jednak jak wiadomo on kosztuje. Dlatego osoby takie mogą od podatku odliczyć do 2280 i co ważne nie mają obowiązku dokumentowania takich wydatków. Jednak pies koniecznie musi posiadać stosowny certyfikat mówiący o tym, iż jest psem asystującym. Poza tym osoby niepełnosprawne mogą odliczać wszelkie wydatki związane z:

  • pobytem w sanatorium;
  • pobytem w zakładzie opiekuńczo- leczniczym;
  • zabiegi rehabilitacyjne;
  • niektóre sprzęty, urządzenia i narzędzia techniczne na przykład: materace gryczane, koncentrator tlenowy, aparat słuchowy.

Jednak jako takiego katalogu tych sprzętów, urządzeń i narzędzi nie ma dlatego podatnicy często nie wiedzą czy dany sprzęt mogą odliczyć i decyzję taką podejmuje wtedy Urząd Skarbowy.

Jednak odliczeniu z pewnością nie podlegają:

  • artykuły AGD;
  • materiały papiernicze, rysunkowe dla dziecka upośledzonego;
  • samochody, ale możemy odliczyć koszty jakie ponieśliśmy na przystosowanie samochodu;
  • pościeli rehabilitacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>